Co musicie wiedzieć o roślinach strączkowych?

Co musicie wiedzieć o roślinach strączkowych?

Rośliny strączkowe to grupa roślin, do których należą m.in. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca czy bób.

Są to rośliny bogate w składniki odżywcze, takie jak białka, błonnik, witaminy i minerały. Oto kilka informacji, które warto wiedzieć o roślinach strączkowych:
   1. Zawartość białka – Rośliny strączkowe są bogatym źródłem białka roślinnego, który zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne do budowy i regeneracji tkanek w organizmie.
   2. Błonnik pokarmowy – Rośliny strączkowe są bogate w błonnik pokarmowy, który pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i zapewnia uczucie sytości.
   3. Składniki mineralne – Rośliny strączkowe są bogate w wiele składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, fosfor i potas.
   4. Wartości witamin – Rośliny strączkowe są bogate w witaminy, w tym witaminę C, witaminy z grupy B i kwas foliowy.
   5. Źródło węglowodanów – Rośliny strączkowe są również źródłem węglowodanów, które dostarczają energii do organizmu.
   6. Właściwości zdrowotne – Regularne spożywanie roślin strączkowych może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy, a także chorób jelitowych i nowotworowych.
   7. Przygotowanie – Rośliny strączkowe wymagają odpowiedniego gotowania lub moczenia przed spożyciem, aby zmniejszyć zawartość antyodczyników i fitynianów, które mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych.
Podsumowując, rośliny strączkowe to grupa roślin bogata w składniki odżywcze, takie jak białka, błonnik, witaminy i minerały, które przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie wymaga odpowiedniego przygotowania.    

Jak przechowywać rośliny strączkowe by nie straciły swoich wartości odżywczych?

Aby rośliny strączkowe nie straciły swoich wartości odżywczych, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek:
   1. Suchy i chłodny magazyn – Rośliny strączkowe najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, takim jak spiżarnia, szafka kuchenna lub piwnica. Wilgoć i wysoka temperatura mogą prowadzić do szybszego psucia się produktu.
   2. Oryginalne opakowanie – Jeśli rośliny strączkowe kupujemy w opakowaniach z tworzywa sztucznego lub papieru, warto pozostawić je w oryginalnym opakowaniu. Opakowanie chroni produkty przed światłem i wilgocią.
   3. Przechowywanie w szczelnie zamkniętych pojemnikach – Jeśli zdecydujemy się na przesypywanie roślin strączkowych do innych pojemników, należy wybrać szczelnie zamknięte i przeznaczone do przechowywania żywności. Dzięki temu produkty zachowają swoje właściwości i smak na dłużej.
   4. Unikanie niskich temperatur – Rośliny strączkowe należy unikać przechowywania w niskich temperaturach, takich jak zamrażarka. Wysoka wilgotność i niska temperatura mogą zwiększyć ryzyko rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów, które mogą zepsuć produkt.
   5. Przechowywanie w słoikach – Jeśli chcemy przechowywać gotowe potrawy na bazie roślin strączkowych, najlepiej zrobić to w szklanych słoikach, które można szczelnie zamknąć. Takie potrawy można przechowywać w lodówce lub spiżarni przez kilka dni.
Podsumowując, aby rośliny strączkowe zachowały swoje wartości odżywcze, warto przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu, w oryginalnym opakowaniu lub szczelnie zamkniętych pojemnikach. Unikajmy niskich temperatur i przechowywania gotowych potraw w zamrażarce. W ten sposób będziemy mieć pewność, że produkty zachowają swoje właściwości i smak na dłużej.