Soczewica zielona właściwości zdrowotne

Soczewica zielona właściwości zdrowotne

Soczewica zielona w diecie

Soczewica zielona jest warzywem strączkowym, które wyjątkowo często znajduje się w diecie osób preferujących przepisy proste, ale zarazem też  smaczne i pełnowartościowe. Składnik ten doskonale odnajduje się, chociażby w różnego rodzaju zupach, wzbogacając smak, a dodatkowo też dostarczając wszelkich niezbędnych organizmowi witamin. Doskonale pasuje zarówno do mięs, jak i wszelkiego rodzaju sałatek. Soczewica zielona odnajduje się w wielu przygotowanych daniach niezależnie od okazji. Ze względu na atrakcyjną cenę oraz dostępność w naszym sklepie, produkt ten może częściej gościć na  naszych talerzach, zyskując na popularności i uchodząc za dodatek wyjątkowo atrakcyjny.

Soczewica zielona – wartości odżywcze

Soczewica zielona sklep Tarnów
Ziarna tej rośliny mają wyjątkowo wiele wartości odżywczych. Są one źródłem białka (8 g), błonnika, żelaza i wielu innych składników, które pozytywnie wpływają na pracę naszego organizmu. Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, a także na fakt, iż ma w sobie inne, równie istotnie w kontekście zdrowia witaminy, soczewica zielona zalecana jest wszystkim grupom wiekowym. Jest ona również produktem  bogatym w potas, dostarcza witamin, nie tylko tych z grupy B, ale również witaminy A i C. Charakteryzuje się także dużą zawartością cynku oraz fosforu, który jest niezwykle istotny dla zdrowia.

Soczewica zielona właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne soczewicy zielonej sprawiają, że często jest ona uważana za doskonałą alternatywę dla mięs.  Jej dodatkową zaletą jest fakt, iż jest ona łatwiejsza w przygotowaniu, a równocześnie jednakowo cenna dla zdrowia.  Soczewica zielona przede wszystkim pozwala zachować znacznie lepszą kondycję, mając zbawienny wpływ na pracę układu krążenia. Jej regularne spożywanie obniża bowiem poziom złego cholesterolu, co zapobiega powstawaniu takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze czy też miażdżyca. Dodatkowo przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru, który coraz częściej dotyka nasze społeczeństwo.

Ziarna soczewicy z jednej więc strony wspierają działanie serca, z drugiej zaś, regulują przepływ krwi i limfy. Działania te niewątpliwie są pomocne w zachodzących w naszym organizmie ważnych procesach. Właściwości zdrowotne soczewicy zielonej mają także inny cenny wpływ na nasze zdrowie. Dostarczając duże ilości witamin i minerałów zapobiegają niedoborom wielu ważnych składników, pomagając między innymi w walce z anemią czy też zwiększając poziom energii niezbędnej do wykonywania codziennych czynności.

Warto pamiętać, że regularne spożywanie soczewicy zielonej wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami. Niski indeks glikemiczny oraz długo utrzymujące się uczucie sytości po jedzeniu, pozwalają nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także utrzymać właściwą wagę, a co za tym idzie, cieszyć się upragnioną figurą.

Soczewica zielona – kalorie

Mimo całego bogactwa i ogromu składników soczewica zielona pozostaje na liście wyjątkowo mało kalorycznych produktów, ponieważ spożycie 100 g  ugotowanych ziaren dostarcza nam zaledwie 105 kcal. W porównaniu z innymi roślinami tej grupy jest to niewiele, dlatego też tym bardziej stanowi element, który uwzględniany jest w większości diet, zarówno w przypadku osób, które chcą zadbać o swoją linię, jak i tych, dla których liczy się zdrowy styl odżywiania.

Soczewica zielona właściwości – indeks glikemiczny

Wymieniając właściwości i wartości odżywcze soczewicy zielonej, warto zwrócić uwagę także na jej indeks glikemiczny. Jest on wyjątkowo niski, co przyczynia się do długiego zachowania uczucia sytości po posiłku oraz zahamowania uczucie głodu. Sytuacja ta w znacznym stopniu przyczynia się do stabilizacji poziomu glukozy we krwi. Wszystkie wymienione wcześniej właściwości  sprawiają, że soczewica zielona jest bezpieczna dla osób zmagających się z cukrzycą oraz polecana dla osób z insulinoopornością.

 

Soczewica zielona wartości odżywcze

Soczewica zielona – jak gotować?

Chcąc cieszyć się wyjątkowym smakiem soczewicy zielonej, warto wiedzieć, nie tylko, jakie potrawy z niej można przyrządzić, ale też jak ją prawidłowo gotować, aby nie straciła swoich właściwości. Proces ten nie jest skomplikowany, jednak warto dostosować się do kilku wskazówek, dzięki którym efekt końcowy będzie zdecydowanie bardziej zadowalający. Zacząć należy od zagotowania wody w garnku tak, by na każdą szklankę ziaren, przypadało 2 szklanki płynu. Kiedy woda zawrze, należy przepłukać przygotowaną wcześniej soczewicę i tak przygotowaną wrzucić do wrzącej wody. Wówczas też naczynie przykrywamy i gotujemy około 15 -20 minut.

Pod koniec gotowania dodajemy sól. Nie należy robić tego wcześniej, ponieważ, soczewica zielona może stać się twarda, a przez to – nieprzyjemna w jedzeniu. Po ugotowaniu gaz należy wyłączyć, a naczynie z zawartością przestawić w ciepłe miejsce jeszcze na 10 – 15 minut.

Która soczewica lepsza — zielona czy czerwona?

Mówiąc o soczewicy, należy wiedzieć, że istnieją inne jej odmiany, a oprócz soczewicy zielonej, jest również soczewica czerwona. Informacje na jej temat należy zacząć od różnic, jakie są między nimi, począwszy od samego już kształtu. Soczewica zielona ma delikatnie błyszczącą powierzchnię, która jest twardsza niż w przypadku czerwonej. Soczewica zielona ma również inny smak, który można określić mianem ziemistego, ale jednocześnie też pieprznego.  Z kolei soczewica czerwona  jest bardziej słodkawa i wyczuwalne są w niej nuty orzechowe. Soczewica czerwona znacznie łatwiej się też rozgotowuje i jest tańsza niż odmiana zielona. Soczewica zielona ma natomiast  więcej białka, a po ugotowaniu ma bardziej sypką konsystencję.

Który rodzaj soczewicy więc warto wybrać? Decyzja zależy od dania, które ma być przygotowane. Soczewica czerwona znajduje zastosowanie w potrawach dla dzieci, zupach i zapiekankach, z kolei soczewica zielona lepiej sprawdzi się w sałatkach czy też mięsach faszerowanych. Obie odmiany można jednak uznać za zbliżone i warte wypróbowania, dlatego nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego jej rodzaju.